Paprikakrémes tészta recept

Paprikakrémes tészta recept

 

Villányi Portugieser 2019 – Polgár Pincészet

Mi ehhez a borhoz ajánljuk ezt az ételt.
A borról bővebben itt olvashatsz »

 

Paprikakrémes tészta recept

​A paprikakrémes tészta receptjét először egy olasz gasztromagazinban láttam. Azért is izgalmas, mert kicsit magyaros, kicsit olaszos, de a paprikakrémet ne valami „erőspistás” történetként képzeljük el.

Többféleképpen is elkészíthető, aki már ügyes a konyhában, nyugodtan próbálja ki összehasonlításképpen akár az összes verziót.

A műsorban mi eképp készítettük, ami a lehető leggyorsabb elkészítési mód, ráadásul nagyon szép lesz a színe. Két darab nagyobb kápia paprikát kisebb darabokra vágtunk. Erős lángon pirítottuk, ha kicsit hagyjuk megpirulni finomabb íze lesz szerintem, mintha csak párolnánk. De erre még visszatérünk.

Ha a paprika megpirult, az olajjal együtt szétturmixoljuk, ehhez sajnos át kell tenni egy erre a célra szánt pohárba, shakerbe. Ha azt szeretnénk, hogy a fokhagyma íze intenzívebb legyen, akkor azt is most adjuk hozzá, és együtt turmixoljuk szét a paprikákkal. Ha szeretnénk kicsit pirítani a fokhagymát, akkor az egész gerezdeket a paprikával együttdobjuk a serpenyőbe.

Innentől kezdve már csak pár lépés, hogy elkészüljön a szószunk. A kapott masszát tegyük vissza a serpenyőbe, öntsük fel 1-2 dl tejszínnel, sózzuk, borsozzuk, és rottyantsuk át. Mehet be a megfőtt tészta. Friss bazsalikom és reszelt sajt kerül a tetejére.

Hogy és milyen tésztát válasszuk? Mivel egy krémes, elég intenzív ízű szószról van szó, válasszunk nagyobb felületű tésztát, amit szépen körbe tud venni a mártás. Lehet az szélesmetélt, penne, paccheri, orecchiette vagy más rusztikus fajta.

Az olasz tészták főzésénél mindig téma, hogy mi is az az al dente. Biztos sokan ismeritek ezt a kifejezést, ami magyarul annyit jelent, hogy kicsit roppanósra főzzük a tésztát. Mi magyarok ugyan sokszor teljesen puhára főzzük a tésztát, mivel a szószt csak a tetejére pakoljuk, de az olaszok a tésztát a mártással együtt fejezik be, azaz, amikor al dentére elkészült a tészta, leszűrik, beleteszik a mártásba, néha még a főzővízből is tesznek hozzá, hogy a tészta végül a mártásban készüljön el.

Miért is jó ez? Egyrészt a tészta ízletesebb lesz, több szószt tud magába szívni. Másrészt, tuti nem fő szét, nem lesz ragacsos, ráadásul valahogy kellemesebb is ha marad egy kis tartása a tésztának. A mártás pedig a tésztában lévő liszttől, illetve a hozzáadott főzővíztől selymesebb, krémesebb lesz, de ez nem minden szósz esetére igaz.

De térjünk vissza a mi paprikakrémünkhöz. Ha másik utat szeretnénk választani, akkor a kápipaprikákat először meg is süthetsük, majd leszedjük a  héját, és így turmixoljuk. Láttam olyan olasz variációt is, ahol mintegy lecsót készítették a paprikákat, azaz hagymát és zöld paprikát pároltak puhára, majd azt turmixolták szét tejszínnel. Gondolom ez a lecsós nokedlihoz hasonlíthat leginkább.

Nézd meg a videót is!

Jó főzést, nyáron kihagyhatatlan  egy pohár könnyed vörösborral.

Hozzávalók a paprikakrémes tésztához:

2 db piros kápiapaprika esetleg kaliforniai paprika

1 csomag Bognár Tészta (penne vagy széles metélt)

olívaolaj 1 dl

1-2 dl tejszín

2 duci gerezd fokhagyma

só, bors

friss bazsalikom

reszelt sajt (grana padano, parmezán, mindenképp érettebb sajt legyen)