Kéksajttal töltött bárány barackmártással hercegnőburgonyával recept

Kéksajttal töltött bárány barackmártással sütőtökös hercegnőburgonyával recept

 

Absolutio 2017 – AM-Tokaj

Mi ehhez a borhoz ajánljuk ezt az ételt.
A borról bővebben itt olvashatsz »

 

Kéksajttal töltött bárány barackmártással és sütőtökös hercegnőburgonyával recept

Bárányt sajnos ritkán kapni, de ha mégis, akkor leginkább húsvét környékén. Magyarországon nincs nagyon keletje, pedig ha le tudunk számolni a „faggyús ízzel”  kapcsolatos előítéleteinket, akkor egy újabb alapanyaggal és ízzel bővülhet a konyhánk. A bárány húsa még zsenge, ezért talán könnyebb is elkészíteni, mint a birkáét, és az íze sem olyan markáns, mint a birkáé. Ha évente egyszer a halat is be tudjuk iktatni az ünnepi fogások közé, akkor húsvétkor tegyük ezt meg a báránnyal is.

A kéksajttal töltött bárány tulajdonképpen egy göngyölt báránylapocka, melyet kékpenészes sajttal, mondjuk gorgonzolával töltünk meg. Megsózzuk, megborsozzuk, kicsi szerecsendiót szórunk rá, feltekerjük, majd kötöző zsineggel átkötjük, hogy a sajt minél kevesebb része folyjon ki. A sajt  hosszú sütési idő alatt szinte teljesen elolvad, de szépen ízesíti a husinkat.

A húst zsradékon kérgesítjük, majd lefedve a sütőben 3 órán át 160  C˚-on sütjük. A sajt  hosszú sütési idő alatt szinte teljesen elolvad, de szépen ízesíti a husinkat.

A bárány szereti a gyümölcsös köreteket, szószokat, a sárgabarackot pedig különösen. Ezért ha tavasszal még nincs friss barack ,akkor aszalt sárgabarackból is nagyon finom dzsemet tudunk hozzá készíteni. Mi így készítettük a mártást: vajon rövid ideig elkezdtük pirítani  az aszalványokat, melyet szerecsendióval ízesítettük, majd 2 deci száraz fehérborral felöntöttünk. A folyadékot folyamatosan kell pótolni, és ügyelni kell arra hogy a szósz ne égjen le. Körülbelül két órán keresztül főzzük, míg a gyümölcsök teljesen meg nem puhulnak.

Köretként a bárányhoz krumplipürét is készíthetünk, de ha igazi ünnepi lakomát készítünk, akkor ezt egy kicsit fel is turbózhatjuk. Mi sült sütőtökkel dúsítottuk, és hercegnőburgonyaként készítettük el. Mivel a hercegnőburgonyát a krumplipüréhez hasonlóan kell elkészíteni, először főzzük meg héjában a krumplit. Ha kihűlt, pucoljuk meg, keverjük hozzá a sült sütőtökös, majd vajjal és tojássárgájával keverjük össze. A fűszerek itt is só, bors és szerecsendió. Ha kész a massza, töltsük habzsákba, és kicsi rózsákat nyomjunk ki belőle a kiolajozott vagy a sütőpapírral kibélelt tepsibe.  180 C˚-os sütőben kb. fél óra alatt szép aranysárgára sülnek.

Videót láttad már?

Hozzávalók a recepthez:

1 kg kötözött báránylapocka

25 dkg kéksajt (pl. gorgonzola, niva, rokfort)

75 dkg krumpli

30 dkg sült sütőtök 

3 tojás sárgája

5 -5 dkg vaj a heccegnőburgonyához és a mártáshoz

2 dl fehérbor

25 dkg aszalt sárgabarack

só, bors, szerecsendió

olívaolaj a pirításhoz