Mangó chutney zöldségchips recept

Mangó chutney recept – A tuti ízbomba

 

Amadeus 2017 – AM-Tokaj

Mi ehhez a borhoz ajánljuk ezt az ételt.
A borról bővebben itt olvashatsz »

 

Mangó chutney recept

A helyzet a következő: mangó chutney-t enni nemcsak, hogy menő, de lelket melengető. Olyan ízkavalkád, annyira sokféle íz jelenik meg benne, hogy  nyelvünk és pocakunk is bebizsereg tőle. Van benne édes, savanyú, csípős, fűszeres…Na, meggyőztünk?

Nevezhetjük angolosan chutney-ank, de írhatjuk magyarul csatninak is, ugyanazt jelenti, tulajdonképpen egy ázsiai fűszerezésű gyümölcsszószról vagy dzemről van szó, ami nemcsak édes, hanem egyben sós és fűszeres is.

Ez a chutney őrület egyébként minket nem nagyon hat meg, de igenis vannak helyzetek, amikor az ilyen típusú kényeztetés jól esik. Nem túl bonyolult, tulajdonképpen egy gyors, fűszeres lekvárról van szó, akik pedig édesszájúak, azok kimondottan szeretni fogják, ha már a desszertet megelőzően, a husi mellé is kerül valami édes a tányérjukra.

Azzal kezdjük, hogy két lilahagymát apró kockára vágunk és olívaolajon jó puhára főzünk. Mivel keleti fűszerek kerülnek bele, azok már most mehetnek, mert sokkal finomabb az ízük, ha kicsit pirulnak is. Szegfűszeg, fahéj mindenképp kerüljön bele, de akár a csillagánizs, szerecsendió is játszik. Miközben a hagyma puhul vágjunk össze egy chili paprikát. nem javaslom kiszedni a magokat, főként , ha szeretjük a csípőset,mert főzés közben a paprika úgyis veszít csípősségéből. De természetesen, aki nem szereti, vagy épp nem a sárkányok leszármazottja, nyugodtan kaparja ki a magokat.

Miután a chili is kicsit összeesett, jöhet a mangó. A mangót pucoljuk meg, majd vágjuk kockákra, így tegyük a serpenyőbe. Só, bors, barnacukor is kerül bele, a cukrot már a hagymánál is beletehetjük, hogy kicsit karamellizálódjon.  A savanyú íz kedvéért tegyünk bele egy ujjnyi reszelt gyömbért is, így az ízek kiegyensúlyozottak lesznek. Addig kell főzni, amíg a gyümölcs megpuhul, a szaft pedig kicsit besűrűsödik, dzemszerű lesz. Ehhez elképzelhető, hogy néha vizet kell alá öntenünk, szóval figyeljünk oda. A végén tudjuk beállítani a csatnink savanyúsággát, lehet az friss citromlé vagy limelé, végül pedig még egy kis mentával is megbolondíthatjuk.

A mangó chatney-t szárnyas húsok mellé is kínálhatjuk, vagy csak kitunkolhatjuk egy kis zöldségcsipsszel, pitával. Leginkább édes bor dukál mellé.

Videót láttad már?

Hozzávalók a mangó chutney-hoz:

2 érett mangó

2 fej lilahagyma

1 chilipaprika

2 cm nagyságú friss reszelt gyömbér

fahéj, szegfűszeg, esetleg 1 csillagánizs,

só,bors

olívaolaj a pirításhoz